روش های انجام کاشت موی طبیعی

در پیوند موی طبیعی از پشت و کناره های سر، موها برداشته شده و در بخش های طاس یا کم مو شامل سر، ریش، سبیل و ابرو کاشته می شود. این کار امروزه با پیشرفت علم پزشکی به دو روش میکروسرجریMF.U.T و روش دیگرMF.I.T انجام میشود. طریقه کاشت موهای برداشته شده در هر دو روش FIT و FUT یکسان است و موها در هر دو روش به صورت میکروگرافت کاشته می شوند و اختلاف این دو روش فقط در نوع برداشت موها است.
به عنوان یک اصل کلی در حال حاضر FUT متد استاندارد پیوند مو در دنیا بوده و روش FIT بیشتر به عنوان روش تکمیلی و به جهت افزایش تعداد گرافت های برداشته شده مورد استفاده قرار می گیرد و فقط مواردی که قابلیت اجراءِ عمل بلا مانع باشد، از روش FIT به عنوان نوع پیوند مو استفاده می شود.
کاشت موی طبیعی یک عمل جراحی سرپایی محسوب شده و نیازی به بستری شدن ندارد. این کار در اطاق عمل های تجهیز شده و با ابزارهای تخصصی انجام می پذیرد و به دلیل ماهیت سرپایی بودن آن و رعایت احتیاط های لازم و پر خون بودن ناحیۀ سر، احتمال بروز عفونت در این عمل بسیار پائین است.

داشتن موهای طبیعی و زیبا یکی از مهمترین عوامل زیبایی و شادابی چهره انسان محسوب شده و نقش بسزایی در احساس رضایت و اعتماد به نفس افراد دارد.
اصولا در افرادی که بیش از 40% موهای خود را از دست داده اند، تنها راه موثر رسیدن به ظاهر طبیعی کاشت مو می باشد. اغلب افراد بدلیل نگرانی از نتایج کاشت مو، از جمله خط رویش غیر طبیعی ، تراکم غیر قابل قبول و یا ظاهر مصنوعی موهای کاشته شده ، همینطور نگرانی از درد حین عمل ،عوارض کاشت مو و نقاهت طولانی، از انجام آن اجتناب می کنند.ما با درآمیختن دانش، تجربه و هنر با آخرین تکنولوژی روز دنیا در زمینه کاشت موی طبیعی ، به روش FIT اتوماتیک یا سیفر SAFER از کشور فرانسه بهترین شرایط و نتایج را برای شما تضمین می کنیم.
داشتن موهای طبیعی و زیبا یکی از مهمترین عوامل زیبایی و شادابی چهره انسان محسوب شده و نقش بسزایی در احساس رضایت و اعتماد به نفس افراد دارد. اصولا در افرادی که بیش از 40% موهای خود را از دست داده اند، تنها راه موثر رسیدن به ظاهر طبیعی کاشت مو می باشد. اغلب افراد بدلیل نگرانی از نتایج کاشت مو، از جمله خط رویش غیر طبیعی ، تراکم غیر قابل قبول و یا ظاهر مصنوعی موهای کاشته شده ، همینطور نگرانی از درد حین عمل ،عوارض کاشت مو و نقاهت طولانی، از انجام آن اجتناب می کنند.

جدید ترین روش کاشت مو به روش غیر جراحی است که توسط دستگاهی که ساخت کمپانی مدیکامات فرانسه است انجام میشود.سرعت بالا،عدم آسیب به ریشه موها ، نداشتن درد و خونریزی و دقت بالاو عدم آسیب به بانک مو و نداشتن اسکار یا اثر زخم برداشت از امتیازات این روش است.

در این روش یک نوار باریک یاStripe Flap از پوست حاوی مو از پشت سر ( بانک مو ) برداشت می شود. پوست اطراف آن به صورت زیبایی بخیه میشود. اسکار یا جای بخیه در این روش، خطی ظریف میباشد که در صورتی که موها با شماره کمتر از نمرۀ 4 تراشیده شده و یا تیغ زده شود، دیده میشود ولی در غیر این صورت به هیچ وجه دیده نشده و کسی متوجه این پیوند نمی شود. 14 روز بعد از عمل بخیه هاکشیده شده و ترمیم پشت سر طی این 14 روز انجام میپذیرد . نوار یا Flap برداشته شده بر اساس میزان کشش پوست فرد ( خصوصیات فردی پوست ) –میزان خالی بودن و تراکم بانک مو توسط پزشک تعیین میشود. طول این نوار معولاً از بالای گوشها بوده و به صورت لبخند برداشته میشود .

کاشت مو

نکات مهم در مورد طول و عرض نوار یا Flap برداشتد شده

عرض نوار یا Flap :

این عرض بر اساس کشش پوست هر فرد میتواند بین 1 تا 2 سانتی متر باشد در افرادی با پوست کشسانی کم برداشت این نوار بالای 5/1 سانتی متر، ایجاد کشش در فرد ایجاد کرده که این کشش گاهی حتی تا آخر عمر ادامه پیدا کرده و ناراحتی بیمار را سبب میشود.
بنابراین با توجه به نکات گفته شده میزان برداشت افرادی با چنین خصوصیات پوستی (کشسانی کم) بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که بدون عارضه بودن اعمال جراحی زیبایی اولین رکن و پایه در این گونه عمل ها میباشد، و جراحی پیوند موی طبیعی اگر بر اساس اصول تعیین شده انجام پذیرد بدون هیچگونه عوارضی می باشد. سهل انگاری و قصور در برداشت غیر مجاز این نوار اصولاً در افراد با طاسی زیاد بدون در نظر گرفتن خصوصیات پوست و تنها با در نظر گرفتن پوشاندن سطح وسیع طاسی سر، انجام میپذیرد و فرد را در چار عارضه جبران ناپذیری میکند.
البته در افراد با پوستهایی با کشسانی و کشش مناسب برداشت نوار با عرض کم نیز سبب میشود که نتیجه دلخواه عمل حاصل نشود و از تراکم موهای کاشته شده کاسته خواهد شد.بنابراین برداشت عرض حساب شده در نتیجه عمل پیوند مو اثر بسزائی دارد .

عمق Flap برداشته شده :

این عمق بسیار مهم بوده و تنها باید لایه اولیه پوست همراه با چربی پوست که ریشهها در آن واقع هستند، برداشته شود و به لایه های زیرین آسیبی رسانده نشود. چراکه اعصاب سر و رگهای عروقی در این لایهها بوده و با آسیب زدن به آنها عوارض جُبران ناپذیری حاصل میشود . این اتفاق اصولاً در برداشت توسط افراد بی تجربه برای جلوگیری از، از بین بردن ریشهها صورت می پذیرد .
طول نوار Flap : این طول بر اساس بزرگی و کوچکی جمجمه فرد بین 20 تا 30 سانتی متر میتواند باشد. البته باید توجه داشت در افرادی که میزان ریزش موی محدودی دارند، با در نظر گرفتن میزان تار موی مورد نیاز، طول این نوار تخمین زده میشود. ولی در افراد با طاسی زیاد حداکثر میزان طول ممکن برداشته میشود که از بالای گوش تا گوش بعدی میباشد .
نوار برداشته شده توسط پزشک به تکنسینهای جدا کنندۀ فولیکول ها سپرده میشود و زیر میکروسکوپ های تخصصی کاشت مو، به گرافتهای مناسب و استاندارد جداسازی می شوند .
هر گرافت متشکل از یک یا چند تار مو همراه با مقداری چربی در اطراف هر تار مو میباشد. پس از جداسازی، گرافتها توسط تکنسینهای کاشت در قسمت خالی وکم موی سر کاشته می شود که پیش از آن در قسمت خالی سر توسط تیغهای مخصوص بسیار ظریف شکافهایی رویِ پوست ناحیه بی موی سر ایجاد میشود وگرافتها داخل این شکافها جایگزین میشود .
در روش MFUT با بیحسی موضعی و بدون احساس درد یک نوار از بانک مو برداشته می شود. منطقه برداشت مو ناحیه خاصی از پشت سر می باشد که موهای آن به دلیل نداشتن گیرنده هورمو نهای مردانه دچار ریزش نمی شوند. دقت در محل برداشت از بانک مو بسیار مهم است. اگر موها بالاتر یا پایین تر از ناحیه مناسب برای برداشت مو، برداشته شوند و یا از موهای جلوی گوشها )ناحیه گیجگاهی( استفاده شود، با پیشرفت طاسی در آینده )که احتمال آن زیاد است( اسکار محل برداشت که تابه حال با موهای پشت و طرفین سر پوشیده شده و پنهان می گردید، آشکار گشته و به خوبی قابل رؤیت خواهد بود و در ضمن احتمال ریزش موهای کاشته شده در آینده میرود، زیرا این موها دارای گیرنده هورمون های مردانه می باشند؛ لذا در برداشت موهای این منطقه بایستی دقت کافی به عمل آمده و از محل مناسب برداشت مو انجام پذیرد.
طول نوار قابل برداشت از پشت سر 30 – 20 سانتیمتر و عرض آن 20-10 میلیمتر است. ابعاد این نوار محدودیتهایی دارد زیرا بایستی طول و عرض آن طوری انتخاب شود که آسیبی به پوست پشت سر وارد نیآمده و پوست تحمل کشش آن را داشته باشد و از آن مهمتر به بخیه های پشت سر که بسیار ظریف هستند فشاری وارد نیاید تا اسکار (جوشگاه) بخیه فوق به صورت یک خط مویی درآمده و معلوم نباشد.

  1. رعایت تکنیک صحیح جراحی و در نظرگرفتن محل مناسب برای برداشتبه همراه استفاده از نخ بخیه مناسب و ظریف.
  2. حفظ بهداشت محل برداشت مو درحین کار و روزهای پس از عمل و مراقبت صحیح از منطقه برداشت در روزهای پس از کاشت مو.
  3. کشش پوست بیمار و یا برداشت های قبلی از بانک موی فرد که پوست را سفت و غیرقابل انعطاف می کند.
  4. در نظرگرفتن محل مناسب برای برداشت.
  5. خوش زخم بودن فرد از نظر ژنتیکی.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *